Dietoterapia – psychologia odżywiania
Pojęcie dietoterapii jest wyjątkowo obszerne i obejmuje zarówno aspekt samego pożywienia i jedzenia oraz ich wpływu na zdrowie i samopoczucie aż po nawyki żywieniowe i schematy w których tkwimy – często nie potrafiąc ich zmienić lub nie zdając sobie sprawy, jak korzystna ta zmiana byłaby dla nas. Konsekwencją wszystkich tych aspektów jedzenia jest nasze zdrowie i samopoczucie, które są także wzajemnie od siebie zależne. Sposób żywienia, nie tylko w sytuacjach występowania chorób dietozależnych, ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia, wyglądu, sprawności fizycznej (i umysłowej!).
To jak się czujemy, jak postrzegamy własne ciało i czy jesteśmy z tego zadowoleni wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie w domu, pracy, w rodzinie i wśród znajomych. Celem dietoterapii jest taka zmiana sposobu żywienia i nawyków żywieniowych, żeby cieszyć się zdrowiem i czuć się dobrze.
Pierwsze spotkanie z dietetykiem to konsultacja, podczas której przeprowadzony zostanie wywiad żywieniowy i zdrowotny, zostanie omówiony powód zgłoszenia i ustalony cel i plan terapii. Kolejne spotkania to droga do wyznaczonego celu przy wsparciu i motywacji ze strony dietetyka, odpowiednich zaleceń żywieniowych i indywidualnego jadłospisu.
Celem spotkań z dietetykiem może być:
- poprawa zdrowia i samopoczucia
- redukcja wagi
- zmiana sposobu żywienia i nawyków żywieniowych
- poprawa wyników i parametrów badań
- wsparcie żywieniowe w chorobach przewlekłych
- dietoterapia schorzeń i chorób dietozależnych